O κ.Λουκουμάκης

Μια φορά κι έναν καιρό, πλησίαζαν Χριστούγεννα, σε μια μικρή πόλη ένας καλόκαρδος ζαχαροπλάστης, ο κ.Λουκουμάκης, φτιάχνοντας τα παραδοσιακά εορταστικά γλυκίσματα, στέλνει ευωδιαστές μυρωδιές σε όλη την γειτονιά….Όμως οι πολυάσχολοι κάτοικοί της δεν προλαβαίνουν να τις μυρίσουν….Έτσι, ένα μελομακάρονο και ένας κουραμπιές που ζουν στο ζαχαροπλαστείο, προσπαθούν να σώσουν τα παραδοσιακά γλυκά και να μαγέψουν τους ανθρώπους….

Αυτή την ονειρική παράσταση κουκλοθέατρου, από την ομάδα Κόκου – Μουκλό σε συνεργασία με το Γούτου Γουπατού, με τον τίτλο «Η επανάσταση των γλυκών», παρακολούθησαν, απόλαυσαν και συμμετείχαν με ενθουσιασμό και ενεργά με μουσικοκινητικά παιχνίδια, οι μαθητές της Γ΄τάξης, προσλαμβάνοντας το χαρμόσυνο μήνυμα και εισερχόμενοι στο εορταστικό πνεύμα των Χριστουγέννων.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ερωτήσεις των μαθητών προς τους συντελεστές της παράστασης για τα μυστικά της τεχνικής του κουκλοθέατρου.