Ρητορικοί αγώνες!

Στο κατάμεστο αμφιθέατρο “Ν.Πολίτης” του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Καλαμάτα διεξήχθησαν 10 Ιουνίου για τρίτη χρονιά οι Αγώνες Ρητορικής Τέχνης για μαθητές και μαθήτριες Δημοτικού.

Οι αγώνες ρητορικής διοργανώθηκαν από το Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου, με τους μαθητές να διαγωνίζονται σε δύο κατηγορίες, στον Αυθόρμητο Λόγο και στη Νοηματική ανάγνωση.

Διαγωνίστηκαν 90 μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και της ΣΤ’ από 17 Δημοτικά  Σχολεία της Μεσσηνίας.

Ένα σημαντικό βήμα για όλα αυτά τα παιδιά που συμμετείχαν, να αρθρώσουν για πρώτη φορά δημόσιο λόγο σε μεγάλο κοινό-μαθητές, δασκάλους, αλλά και γονείς- που τους παρακολουθούσαν με προσήλωση.

Τα παιδιά συμμετείχαν με πολλή χαρά και ενθουσιασμό, αλλά και με κάποιο καρδιοχτύπι, απόλαυσαν όμως την πρωτόγνωρη αυτή εμπειρία.

Επίσκεψη Νηπιαγωγείου!

Στις 7 Ιουνίου δεχτήκαμε  μια πολύ όμορφη επίσκεψη στο σχολείο μας. Μας επισκέφτηκαν οι μαθητές  του 6ου Νηπιαγωγείου Καλαμάτας. Με σκοπό την  ομαλή μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο, καθώς υπάρχει ένα σχετικό άγχος των νηπίων σε σχέση με το καινούριο σχολείο που θα πάνε από τον Σεπτέμβρη. Τους μαθητές υποδέχτηκαν η Διευθύντρια του σχολείου με την Δασκάλα και τους μαθητές της Α τάξης. Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου κατέληξαν στην αίθουσα εκδηλώσεων για να παρακολουθήσουν  την γιορτή που είχαν ετοιμάσει προς τιμήν τους οι μαθητές της Α΄Τάξης . Μετά από τραγούδια, σκετς, καραγκιόζη και αναγνώσεις κειμένων προσφέρθηκαν στους μαθητές του νηπιαγωγείου αναμνηστικές κατασκευές.

Και όλοι μαζί ευχηθήκαμε καλό καλοκαίρι!!!

Πολιτιστική εβδομάδα 2019

Αγαπητοί γονείς

Η εβδομάδα από τη Δευτέρα 10 Ιουνίου έως την Παρασκευή 14 Ιουνίου που είναι και η τελευταία ημέρα λειτουργίας της σχολικής μονάδας θα είναι εβδομάδα πολιτιστικών δράσεων για το σχολείο μας.

Σας περιμένουμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας και να σας δοθεί παράλληλα η δυνατότητα να παρακολουθήσετε πώς τα παιδιά σας αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν στη διάρκεια της χρονιάς να εντρυφήσουν σε θέματα Περιβαλλοντικά, Αγωγής υγείας, Πολιτιστικά κ.ά.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Δευτέρα 10/06/2019: Συμμετοχή στους 3ους Ρητορικούς Αγώνες

Τόπος: Πανεπιστήμιο                                            Ώρα: 8:30 π.μ.

Τρίτη 11/06/2019: Παρουσίαση προγραμμάτων Ευέλικτης Ζώνης

Τάξη Δ΄ : «Υγιεινή Διατροφή»                                    Ώρα: 9:00 π.μ.

Τάξη Β΄: «Παλιά επαγγέλματα ζωντανέψτε»          Ώρα: 10:00 π.μ.

Τάξη: Γ΄ : « Νοιάζομαι για το περιβάλλον»              Ώρα: 11:00 π.μ.

Τόπος:  Αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου

Τετάρτη 12/06/2019 : Καλοκαιρινή γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους με τίτλο: « Φτερουγίσματα…»

Τόπος:  Προαύλιο 12ου Δημοτικού Σχολείου            Ώρα:  7:00 μ.μ.

Πέμπτη 13/06/2019:  Παρουσίαση δραστηριοτήτων

Ε΄τάξη : « Ελληνική Γλώσσα»                                 Ώρα : 9:00 π.μ.

Στ΄Τάξη: « Πάμε Χαβάη»                                         Ώρα: 10:00 π.μ.

Α΄τάξη: « Γερά δόντια-Χαρούμενα παιδιά»         Ώρα: 11:00 π.μ.

Τόπος: Αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου

Παρασκευή 14/06/2019: Προσέλευση στο σχολείο για επίδοση ελέγχου και τίτλων προόδου

Τόπος: Αίθουσες διδασκαλίας                                 Ώρα : 8:30 π.μ.

Σας περιμένουμε και προσδοκούμε θερμό χειροκρότημα!

ΥΓ: Η είσοδος είναι ελεύθερη και είστε προσκεκλημένοι ανεξάρτητα από το αν το παιδί σας φοιτά στη συγκεκριμένη τάξη που παρουσιάζει.

Ενημερώνουμε ότι κατά τη διάρκεια της πολιτιστικής εβδομάδας θα λειτουργεί στο σχολείο έκθεση με δημιουργίες από ανακυκλώσιμα υλικά.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ                           ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ