Kοπή βασιλόπιτας !

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 12ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
Την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας τηρώντας την παράδοση που θέλει κάθε αρχή του χρόνου να κόβουμε πίτα για καλοτυχία και ευημερία οργάνωσε την κοπή βασιλόπιτας για τους μαθητές όλου του σχολείου. Παρά τους δύσκολους καιρούς που διαβαίνουμε τα δύο φλουριά της πίτας συνοδεύονταν από δύο δώρα: ένα πατίνι και ένα mp3. Κομμάτια κόπηκαν για όλους τους μαθητές του σχολείου -παρόντες και απόντες- κατά αλφαβητική σειρά. Οι τυχερές ήταν δύο μαθήτριες: μία από την Α΄ τάξη και μία από την Γ΄ τάξη.
Ευχόμαστε σε όλους: μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς Καλή Χρονιά με υγεία και ευημερία, δύναμη και διάθεση προσφοράς και αλληλεγγύης.

Το πιο γλυκό γλυκό!

ΤΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΓΛΥΚΟ?

Την Παρασκευή, 15 Ιανουαρίου 2016, οι μαθητές της Α΄ Τάξης μαζί με τις δασκάλες τους, με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας ?? Το ζαχαροπλαστείο του Γλυκόσαυρου??, είχαν μια λαμπρή ιδέα. Επειδή την πρωτοχρονιά ? έστω και λίγο αργότερα – το έθιμο επιβάλλει να κόβουμε βασιλόπιτα για γούρι και καλοτυχία, θέλησαν να βάλουν τη δική τους πινελιά και έφτιαξαν μια ? διαφορετική βασιλόπιτα με στόχο να ξετρελαθούν όλοι με τη γεύση της!
Οι αίθουσες διδασκαλίες μεταμορφώθηκαν σε εργαστήρια ζαχαροπλαστικής, οι μαθητές έβαλαν όλο τους το ταλέντο και τη μαεστρία, διάλεξαν τα υλικά και αποφάσισαν να φτιάξουν την πιο γλυκιά ? σοκολατοβασιλόπιτα!!!
Η πιο ωραία στιγμή ήταν όταν τα ζεστά ταψιά έφτασαν στο σχολείο και μοσχομύρισε όλος ο τόπος! Τα κομμάτια μοιράστηκαν και οι μαθητές απόλαυσαν το αποτέλεσμα του κόπου και της προσπάθειάς τους με μεγάλη ευχαρίστηση. Όσο για το φλουρί; Το ένα έτυχε στην Μπέιντο Κέισι από το Α1 και το άλλο στον Στέφανο Παληοδήμο από το Α2.
Φήμες θέλουν πολύ γνωστά ζαχαροπλαστεία της πόλης μας να πληρώνουν όσο όσο για να πάρουν τη συνταγή!!!!!!!!

Καλή Χρονιά σε όλους.
SAM_1070SAM_1072SAM_1075SAM_1074SAM_1071SAM_1077

Τα πρωινά της Ευρώπης

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του σχολείου μας με αφορμή μία εικόνα με τίτλο «Τα πρωινά της Ευρώπης» από το βιβλίο των γαλλικών Arthur et Lilou 2 που διδάσκονται φέτος προχώρησαν σε βιωματική δράση. Υλοποίησαν την ιδέα που τους έδωσε ο τίτλος της εικόνας και έζησαν στην τάξη τους αφού πρώτα χωρίστηκαν σε ομάδες το ελληνικό, το γαλλικό και το αγγλικό πρωινό – με ό,τι αυτά περιλαμβάνουν – ως πολίτες των χωρών αυτών της Ευρώπης. Ήταν ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα μαθήματα και μία όμορφη εισαγωγή στην ενότητα της διατροφής στο μάθημα των γαλλικών, γιατί όλα ξεκινούν από ένα σωστό πρωινό: «Η καλή μέρα απ΄ το πρωί φαίνεται!»
SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES