ΑΠΟΚΡΙΕΣ!

Η Παρασκευή 8 Μαρτίου σηματοδοτούσε για τη σχολική καθημερινότητα το τέλος της Αποκριάς για φέτος.
Έτσι η μέρα ξεκίνησε με το καθιερωμένο παιχνίδι το «Κυνήγι του Χαμένου Θησαυρού» που φέτος υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ΄ και της Ε΄ τάξης. Οι δασκάλες των τάξεων Παπανικολάου Μαρία και Πανταζή Βασιλική αντίστοιχα είχαν σχεδιάσει μια σειρά από δραστηριότητες ανάλογες με τις γνώσεις και την ηλικία των μαθητών, στις οποίες οδηγούσαν μια σειρά γρίφων που έπρεπε να επιλυθούν.
Η τελική δοκιμασία πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου με θεατές τους υπόλοιπους μαθητές που παρακολούθησαν τη συμπλήρωση από τους διαγωνιζόμενους ενός τρισδιάστατου πάζλ με αποκριάτικο θέμα.
Δίνοντας απάντηση στον τελευταίο γρίφο οδηγήθηκαν στον κρυμμένο θησαυρό που ήταν μικρογραφίες πολύχρωμων χαρταετών.
Στη συνέχεια οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄τάξης με τη βοήθεια παλιών μαθητών του σχολείου έφτιαξαν πραγματικούς χαρταετούς αναβιώνοντας το έθιμο.
Η μέρα έκλεισε με πάρτι στο προαύλιο του σχολείου , με φαγητό, χυμό, τραγούδια, χορό και διαγωνισμό μεταμφίεσης.
Μετά την παρουσίαση της στολής των διαγωνιζόμενων απονεμήθηκαν τα βραβεία:
• Ηρώων παραμυθιού (πριγκίπισσες)
• Περιπέτειας (πειρατές)
• Ναζιού (γατούλα)
• Σχολείου του μέλλοντος ( μαθήτριες ζόμπι)
• Μουσικής (Pop stars)
• Δημιουργικής ιστορίας ( group)
• Υγείας (κόκκινο μήλο)
• Ηρώων ταινίας (Batman)
• Βραβείο αυτοσχέδιας στολής (παγώνι)

Και του χρόνου !!!!