Πρωτοχρονιάτικη εορτή

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου στις 6:00 το απόγευμα οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης του σχολείου  έδωσαν ραντεβού με γονείς, φίλους και συγγενείς  στην αίθουσα εκδηλώσεων για να παρουσιάσουν τη γιορτή που ετοίμασαν μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους για τα Χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους Ηλιοπούλου Άννας παρουσίασαν το θεατρικό « Φρικαντέλλα, Η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα»

και οι μαθητές της Β΄ τάξης υπό την καθοδήγηση της δασκάλας τους Ρούτση Κωνσταντίνας το θεατρικό « Οι καλικάντζαροι στο σπίτι του Άι-Βασίλη»

Με νάζι, κέφι και ταλέντο μας διηγήθηκαν πώς όλα μπορούν να συμβούν τη νύχτα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς τότε που οι καρδιές των ανθρώπων είναι ανοιχτές και η καλοσύνη , η αλληλεγγύη και η αγάπη βρίσκουν τρόπο να μαγέψουν και να μεταμορφώσουν ανθρώπους , μάγισσες και ξωτικά.

Στο τέλος προσφέρθηκαν γλυκίσματα φτιαγμένα από τους γονείς και ακολούθησε χορός .

Η γιορτή μας επαναλήφθηκε την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου εμπλουτισμένη με τραγούδια και κάλαντα στα Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά από τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης προκειμένου να την παρακολουθήσουν εκτός από γονείς και όλοι οι μαθητές του σχολείου.

Ευχόμαστε σε όλους Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το νέο Έτος 2018 με υγεία, χαρά και αγάπη για όλο τον κόσμο.