Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού« Ναι στη Φιλία , Όχι στη βία»

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου , Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις με βασικό σύνθημα:    « Ναι στη Φιλία , Όχι στη βία».

Η εκπαιδευτικός της Ε΄ τάξης Κατσιώλη Αγγελική μίλησε με απλό και παραστατικό τρόπο στους μαθητές ,τους ενημέρωσε για το θέμα και τους περιέγραψε εκτός από το φαινόμενο και τους τρόπους αντίδρασης.

Στο διάλογο που ακολούθησε οι μαθητές έλυσαν απορίες τους, κατέθεσαν σχόλια και όλοι συμφωνήσαμε ότι με σημαία μας το σεβασμό, την αγάπη και την αλληλεγγύη στους συνανθρώπους μας (συνομηλίκους και μη)μπορούμε να φτιάξουμε έναν κόσμο καλύτερο. Γι’ αυτό εστιάζουμε στα θετικά και λέμε «ΝΑΙ στη ΦΙΛΙΑ» υποσχόμενοι πως πάντα θα προσπαθούμε να λύνουμε τις διαφορές μας κουβεντιάζοντας και όχι με βία.

Τέλος με τα σώματά τους οι μαθητές σχημάτισαν τη φράση «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» θέλοντας να τονίσουν τη σημασία του να μιλάς όταν κάτι σε προβληματίζει, σε φοβίζει, σε κάνει να νιώθεις δυσάρεστα.