Συγκέντρωση τροφίμων για Το Χαμόγελο του Παιδιού

xamogelo_toy_paidiou Αγαπητοί γονείς,

Επ΄ευκαιρία των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, ημέρες που το πνεύμα των Χριστουγέννων ξυπνά σε όλους μας συναισθήματα αλληλεγγύης και συνεισφοράς προς το συνάνθρωπο που χρειάζεται βοήθεια, σας καλούμε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας στο μέτρο των δυνατοτήτων του ο καθένας, για να στηρίξουμε και φέτος τον Εθελοντικό Οργανισμό για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού».
Ο οργανισμός επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα για να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης παιδιού και οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.
Ας δείξουμε ,λοιπόν, την ευαισθησία μας και μέσω των μαθητών μας ας συγκεντρώσουμε όσα περισσότερα προϊόντα μπορούμε από την ενδεικτική λίστα που ακολουθεί:

Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, κακάο, άνθος αραβοσίτου, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και γάλατα, αλεύρι, χυμούς.

Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες περιποίησης βρεφών.

Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες,σερβιέτες.

Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, χλωρίνη, μαλακτικά ρούχων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης.

Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, αλουμινόχαρτο, διαφανή μεμβράνη

Είμαστε σίγουροι ότι θα ανταποκριθείτε και όλοι μαζί θα κάνουμε πράξη το μεγαλύτερο μήνυμα που δίδαξε ο Θεάνθρωπος με τη γέννησή του: Αγαπάτε αλλήλους.

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία, αισιοδοξία και αγάπη.
Η Διευθύντρια του Σχολείου
Ο Σύλλογος Διδασκόντων