Εκπαιδευτική επίσκεψη στο αγρόκτημα Μαρίνη

Στις 15 Ιουνίου οι μαθητές του ΣΤ1΄και ΣΤ2΄ επισκέφτηκαν  το αγρόκτημα Μαρίνη, καθώς πρόκειται είναι ένα πρότυπο πολιτιστικό αγρόκτημα στην Καλαμάτα που αναδεικνύει την αγροτική και πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής και σαν στόχο έχει την ενημέρωση, εκπαίδευση και την ψυχαγωγία των επισκεπτών.

Εκεί οι μαθητές υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η γεωμετρία στη φύση». Παρατήρησαν τη συμμετρία στα φυτά, εκτίμησαν και στη συνέχεια επαλήθευσαν , την περίμετρο και το εμβαδόν αντικειμένων καθημερινής χρήσης, συνδέοντας άμεσα τα μαθηματικά με τον πραγματικό κόσμο.

Επίσης, με τη καθοδήγηση της καθηγήτριας των εικαστικών, δημιούργησαν έργα με υλικά της φύσης και μιλήσαμε για την υγιεινή διατροφή και τα οφέλη που έχει για τον οργανισμό μας. Τέλος οι μαθητές, με τη συνοδεία μουσικών οργάνων, τραγούδησαν και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, τελειώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια χρονιά ιδιαίτερη και δύσκολη για όλους μας.